گاف‌های پیاپی مشایی

اگرچه مهدی کلهر و علی‌اکبر جوانفکر مشاوران رسانه‌ای و هنری رئیس‌جمهور هستند اما آگاهان به سطح دانش و کارکرد رسانه‌ای مشایی که سابقه مدیریت دو شبکه پرمخاطب «رادیو پیام» و «رادیو تهران» را دارد، معتقدند که او مرد پشت صحنه تدوین برنامه‌های رئیس‌جمهور است. مردی که علی مطهری او را مراد رئیس‌جمهور و احمدی‌نژاد را مرید او می‌خواند. مشایی علی رغم آنکه مهندسی الکترونیک دارد در پست‌هایی کاملاً غیر مرتبط با تحصیلش به ایفای نقش پرداخته. نقش‌هایی که تا پیش از دولت نهم، نامی از او در یادها برجای نگذاشته بود اما هم‌اکنون او به یکی از پرحاشیه‌ترین چهره‌های این دولت بدل شده است.

نخستین بار که نام او بر سر زبانها افتاد، تیرماه سال 85 بود که در دیدار با یک خبرنگار ترک، برداشتن حجاب از سوی او را بدون اشکال دانست. به نوشته کیهان، «الیف کورپا» خبرنگار روزنامه صباح ترکیه گفت: مشایی در جواب این سؤال وی که آیا می‌توانم روسری‌ام را بردارم، گفته است: «بله اینجا ایران آزاد است.» وی اضافه کرد: «در ایران استفاده از حجاب بدون اجبار است و هیچ فشاری از طرف حکومت در استفاده از حجاب اعمال نمی‌شود. این یک انتخاب کاملاً شخصی است. اگر شما در ایران از روسری و حجاب استفاده نکنید هیچ مقام دولتی به شما تذکری نخواهد داد». مشایی حتی در پاسخ به سؤال خبرنگار ترک مبنی بر این که آیا بی‌حجابی و صرف نوشیدنی‌های الکلی توسط توریست‌های ایرانی در ترکیه شما را ناراحت نمی‌کند، گفته بود: «نه. این مسائل شخصی است و اگر دوست دارند می‌توانند هم مشروبات الکلی استفاده کنند و هم بی‌حجاب باشند و هم با مایو بگردند»!!! اما به جای مشایی این محمدرضا مهراندیش، مدیر روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بود که اظهارات منتصب به مشایی را تکذیب کرد.

6 ماه بعد یعنی در دی ماه همان سال نیز حضور مشایی در افتتاحیه یک نمایشگاه در ترکیه که در آن زنان بدون حجاب مشغول رقص و پایکوبی بودند؛ خبرساز شد. در فیلم یک ساعته‌ای که از رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در برخی از سایت‌های اینترنتی منتشر شد؛ او در تمام طول مدتی که سه رقص جداگانه برگزار می‌شد (13 دقیقه و 30 ثانیه) در مراسم حضور داشت. فیلمی که ابوطالب به عنوان یک مستندساز مونتاژ بودن آن را تکذیب کرد و علیرضا سجادپور، معاون سابق مشایی در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیز اجرای رقص در مراسم را تأیید نمود. اما مشایی اصرار داشت که پس از دقایقی این مراسم را ترک کرده و واکنشها به حضورش در این مراسم را «حمله به دولت اصولگرا» توصیف کرد و حتی از دو نماینده اصولگرایی که به او انتقاد کرده بودند (ابوطالب و افروغ) شکایت نمود.  رحیم‌مشایی همچنین در خرداد ماه سال 86 طی اظهاراتی سفر توریست‌های اسرائیلی به ایران را بدون اشکال دانست. او سپس این اظهارات خود را یکسال بعد تکمیل کرد و گفت: ایران امروز با مردم آمریکا و اسرائیل دوست است. هیچ ملتی در دنیا دشمن ما نیست، این افتخار است. ما مردم آمریکا را از برترین ملت‌های دنیا می‌دانیم. هر یک از اعلام مواضع فوق، موجی از اعتراضات نمایندگان و علما و روحانیون را به بار آورد که تا مرز سؤال از رئیس‌جمهور نیز پیش رفت.

/ 0 نظر / 27 بازدید