آخرین وضعیت برنامه ۹۰ و عادل فردوسی‌پور

برای اینکه به اهمیت برنامه 90 و عادل فردوسی‌پور پی ببریم کار سختی نیست، آنهایی که سنشان اجازه می‌دهد که فضای فوتبال ایران در 11 ، 12 سال پیش را به یاد بیاورند به خوبی می‌دانند که فوتبال ایران به دوعصر تقسیم می‌شود قبل از 90 و بعد از 90. 

قبل از 90 هر اتفاق عجیب و غریبی در فوتبال این مملکت رخ می‌داد و کسی نبود بپرسد چرا؟ نمونه‌های زیادی وجود دارد ؛ بدون هیچ منطقی بانک ملی را از لیگ کنار گذاشتند و ملوان را به جایش به لیگ آوردند ! یا بعد از درگیری در داربی تهران در سال 73 بازیکنان را بر اساس قیافه‌های‌شان محروم کردند و هرگز این اتفاقات باورنکردنی مورد کنکاش قرار نگرفت. میزبانان هر بلایی که دلشان می‌خواست سر میهمان‌هایشان می‌آورندو.....

اگر بازیکنی با تبر به جان حریفش می‌افتاد بعید بود کسی متوجه شود و اصولا هرکسی به راحتی می‌توانست هر کاری که دلش می‌خواهد انجام دهد، از مدیر و رئیس گرفته تا بازیکن ،‌مربی و داور. اما از روزی که عادل فردوسی‌پور 90 را راه انداخت داستان کاملا عوض شد .

باز هم این اتفاقات می افتاد و می‌افتد، اما با این تفاوت که یک نودی وجود دارد و یک عادل فردوسی پوری که بپرسد چرا. چرا سر سپاهان نوین را زیر آب کردید و فولاد را به لیگ‌برتر آوردی؟ چرا بی دلیل سیاوش اکبرپور بخشیده می‌شود و فلان بازیکن شهرستانی این بخشش شامل حالش نمی‌شود؟ پرسشگری 90 به سلامت فوتبال ایران کمک زیادی کرد، دیگر همه بازیکنان و داوران می‌دانند که جایی وجود دارد که خطاهای آنها را زیر ذره‌بین ببرد،

مدیران می‌دانند که اوضاع با 20 ‌سال پیش فرق کرده و دیگر گذشت زمانی که بتوان فوتبال ایران را با سیاست‌هایی که یک کدخدا در دو هزار سال پیش دهاتش را اداره می‌کرد، مدیریت کند. البته برکات 90 تنها به همین مو را از ماست بیرون کشدنش محدود نمی‌شود، مطمئنا خیلی‌ها به یاد دارند که یک زمانی انتقاد از علی پروین و خیلی از بزرگان ورزش ایران یک گناه نابخشودنی بود و کسی جرات نمی‌کرد این گناه را مرتکب شود ، اما فردوسی‌پور کاری کرد که همه به این نتیجه رسیدند که می‌توان از پروین هم انتقاد کرد .

 
نزدیکان به عادل فردوسی‌پور می‌گویند در شرایط کنونی او کمترین رغبتی برای اجرای این برنامه ندارد و اصولا با توجه به شرایط فعلی به حضور دوباره در برنامه 90 با تردید نگاه می‌کند. حضوری که می‌تواند به معنای همکاری او با مدیران سازمان و تایید سیاست‌های آنها باشد                                 
احتمال دیگر تغییر مجری 90 و استفاده از چهره‌هایی چون [...] است که این گزینه به دلیل جایگاه فردوسی‌پور در میان همکارانش دارد و تبعاتی که نشستن بر صندلی او می‌تواند به همراه داشته باشد بعید به نظر می‌رسد. و سرانجام آخرین گزینه تماس با مجری برنامه در آخرین فرصت‌ها و تحت فشار قرار دادن او برای اجرای برنامه‌ای کاملا بی‌خطر و بهداشتی است. این اتفاقی است که بسیاری با توجه به خصوصیات مدیران صداوسیما و سابقه کاری‌یشان آن را محتمل می‌دانند. اینکه طفره رفتن فردوسی‌پور می‌تواند بری او گران تمام شود، شاید تنها نکته‌ای باشد که سرانجام به بقای 90 و ادامه آن در فصل جدید فوتبال منجر شود. اگرچه در شرایط فعلی تصور هر برنامه‌ای با رویکرد انتقادی غیرممکن است و هر 90ای که روی آنتن برود بی‌شک برنامه‌ای به شدت محافظه‌کارانه خواهد بود.

شاید کامران نجف زاده مجری جدید نود شود ! 

برخی نزدیکان به صداوسیما عنوان کرده‌اند باتوجه به نزدیکی شروع مسابقات لیگ فوتبال و در پرده ابهام بودن حضور فردوسی‌پور در برنامه 90، شانس کامران نجف‌زاده برای مجری‌گری این برنامه روز به روز درحال افزایش است. 

قائم‌مقام مدیر شبکه 3 سیما : برنامه 90 بدون هیچ تعدیل و تغییری‌ از 15 مرداد ماه و با اجرای عادل فردوسی‌پور پخش می‌شود.

چندی پیش هاشم رضایت قائم‌مقام مدیر شبکه 3 سیما ضمن تشریح برنامه‌های این شبکه گفت : برنامه 90 بدون هیچ تعدیل و تغییری‌ از 15 مرداد ماه و با اجرای عادل فردوسی‌پور پخش می‌شود.
وی درباره خبری مبنی بر پخش برنامه رخصت به جای برنامه 90 و با اجرای مجری دیگری گفت: فردوسی‌پور هر سال پس از پایان لیگ برتر به مرخصی می‌روند و امسال نیز در مرخصی هستند و فقط برای گزارش چند مسابقه فوتبال به شبکه آمده بودند.
وی اضافه کرد:‌برنامه" رخصت" اختصاص به فوتبال ندارد و درباره مشکلات سایر ورزش‌ها در این برنامه بحث و بررسی می‌شود و پخش این برنامه ارتباطی به پخش نشدن برنامه 90 ندارد.
گمانه‌زنی روزنامه گل                                       

روزنامه گل به نقل از سایت آینده خبر از ابقای عزت‌الله ضرغامی در تاریخ نهم مرداد و تغییر پورمحمدی داده. این روزنامه می‌نویسد در پی تغییرات در صدا و سیما تهیه کنندگی و اجرای برنامه 90 از عادل فردوسی‌پور گرفته خواهد شد. نویسنده این تغییرات را بی‌ارتباط با فشارهای سازمان تربیت بدنی و دولت به صدا و سیما نمی‌داند. در همین حال پورمحمدی به روزنامه گل گفته که چیزی از تغییرات نشنیده است. او می‌گویدعادل فردوسی‌پور بعد از عمل جراحی دوره نقاهت را می‌گذراند و به موقع برای اجرای 90 به جام جم خواهد رفت. این در حالی است که طبق اخبار اعتماد ملی عادل فردوسی‌پور در صحت و سلامت به سر می‌برد

مدیر شبکه سه سیما قصد ندارند پربیننده‌ترین برنامه ورزشی را از دست بدهد

مدیر شبکه سه سیما درباره برنامه 90 و شایعاتی که در خصوص احتمال عدم پخش این برنامه در محافل ورزشی شنیده می‌شود، توضیح داد:" پخش این برنامه ادامه دارد. البته در کنار این برنامه‌ها روی چند طرح دیگر در حال مطالعه هستیم. پارسال قصد تهیه یک برنامه خاص را داشتیم، اما به دلیل مشکلات فنی نتوانستیم آن را انجام دهیم. شاید امسال این امر محقق شود. این طرح پوشش همه مسابقه‌ها در هنگام پخش است."
از شواهد امر پیداست مدیران شبکه سوم سیما به هیچ وجه قصد ندارند پربیننده‌ترین برنامه ورزشی سیما را از دست بدهند ، چرا که 90 یکی از برنامه‌های موفق رسانه ملی به شمار می‌رود و تعطیلی این برنامه می‌تواند ریزش عمده ببیندگان این شبکه را به همراه داشته باشد.دست اندرکاران این شبکه برای برنامه‌ریزی کلان در خصوص سری جدید برنامه 90 تاکنون چندین بار به عادل فردوسی‌پور پیغام داده‌اند تا وی برنامه خود را به دفتر مدیریت اعلام کند اما بی‌تفاوتی عادل در برابر پیغام‌های مدیران شبکه این شائبه را به وجود آورد که عادل قصد همکاری سابق را با شبکه سوم ندارد، این شائبه در وهله نخست با واکنش آقا زمانی مدیر گروه ورزش شبکه سه روبه رو شد به گونه‌ای که وی جدایی فردوسی‌پور را به شدت تکذیب کرد اما غیبت‌های پی‌در پی فردوسی‌پور باعث شد این مطلب با شدت بیشتری از سوی رسانه‌های خبری دنبال شود.

تهیه کننده برنامه 90 که همه ساله برای به روز شدن برنامه پرببینده خود راهکارهایی جدیدی را به کار می‌گرفت این بار با موضعی انفعالی هیچ تمایلی از خود برای فراهم کردن مقدمات اجرای برنامه90 نشان نداد، تا زمزمه‌ها جدی در این باره در محافل ورزشی مبنی بر حذف عادل از سری جدید برنامه 90 شنیده شود.این گمانه‌زنی‌ها که از سوی هیچ مقام مسئولی مورد تائید یا تکذیب قرار نگرفت، از این قرار بود که مدیران این شبکه پس از بی‌تفاوتی عادل فردوسی‌پور به پیغام‌های آنها تصمیم گرفتند گزینه‌های پیش روی خود برای اجرای این برنامه را مورد بررسی قرار دهند تا این برنامه طبق زمان‌بندی روی آنتن بروند.

گفته می‌شود دو راهکار برای پخش سری جدید برنامه نود وجود دارد، نخست این که این برنامه با تهیه کنندگی و اجرای عادل پخش شود و دوم اینکه گروه جدیدی مدیریت این برنامه را در اختیار گیرند تا بتوانند به مخاطبان خود برنامه‌ای جدید ارائه دهند. از آنجا که هنوز عادل فردوسی‌پور برای مذاکره با مدیران شبکه چراغ سبز نشان داده احتمال شکل‌گیری راهکار دوم بسیار زیاد است، در این طرح چنین پیش‌بینی شده که اگر فردوسی‌پور حاضر به اجرای برنامه نشود یکی از مجریان فعلی شبکه سه (احتمالا پیمان یوسفی) مسوولیت اجرای برنامه برعهده گیرد و تهیه‌کنندگی آن به دست فردی دیگری سپرده شود، نکته دیگری نیز در این طرح آمده که اگر مورد موافقت مسوولان قرار گیرد به جای فردوسی‌پور یک مجری جدید و ناشناس 90 را در استودیو 14 ساختمان پخش جام جم اجرا خواهد کرد تا دگردیسی در برنامه90 به صورت کلی اجرا شود.
مدیر شبکه سه سیما درباره برنامه 90 و شایعاتی که در خصوص احتمال عدم پخش این برنامه در محافل ورزشی شنیده می‌شود، توضیح داد:" پخش این برنامه ادامه دارد. البته در کنار این برنامه‌ها روی چند طرح دیگر در حال مطالعه هستیم.
 
فردوسی‌پور در فوتبال در برابر دشمن !

درحالی که پخش 90 برای فصل جدید لیگ برتر هنوز قطعی نشده و شایعات زیادی پیرامون این اتفاق شنیده می‌شود، عادل فردوسی‌پور راه جدیدی را در فوتبال امتحان می‌کند.
او در هفته گذشته قراردادی با نشر چشمه امضا کرد تا در ماه‌های آینده کتاب «فوتبال در برابر دشمن» سایمون کوپر را ترجمه کند. اتفاقی که بیش از گذشته شائبه قطع همکاری او با مدیران صداوسیما را تقویت می‌کند و وقت آزادی که او برای ترجمه کتاب دارد، به خوبی ثابت می‌کند فردوسی‌پور فعلا به دنبال اجرای 90 در فصل جدید لیگ برتر نیست.
«فوتبال در برابر دشمن» کتابی است که به تاثیرات اتفاقات سیاسی و اجتماعی بر فوتبال می‌پردازد. سایمون کوپر در این کتاب با نگاهی روشنفکرانه سعی می‌کند تاثیر فوتبال را به تصویر بکشد. 

گفته می‌شود به زودی جلسه نهایی بین او و مسئولان شبکه سه برگزار خواهد شد تا تکلیف برنامه پربیننده‌ای که با تهیه‌کنندگی عادل روی آنتن می‌رفت مشخص بشود. فردوسی‌پور در حاشیه‌ مسابقه تیم رسانه ورزش مقابل استقلال بارها از سوی تماشاگران این بازی و بازیکنان حریف مورد سوال قرارگرفت اما جواب خاصی به این سوالات نداد. گفتنی است مسئول روابط عمومی سازمان در مصاحبه‌ای اعلام کرده است سازمان متبوعش از برنامه نود حمایت می‌کند.

/ 0 نظر / 41 بازدید